کانتورینگ (آرایش ترمیمی)، تکنیکی است که آرایشگران حرفه ای جهت فرم دادن به صورت و رفع نواقص آن استفاده می کنند.

ترفندهای کانتورینگ برای فرم های مختلف صورت

صورت گرد: کانتور را در قسمت شقیقه ها، گونه ها، اطراف فک و گردن بکشید.
صورت مربعی: کانتور را در دو طرف پیشانی، بینی، زیر استخوان گونه ها و فک و چانه بکشید.
صورت تخم مرغی (بیضی شکل): کانتور را زیر استخوان گونه ها بکشید. این کار باعث می شود این قسمت برجسته تر و پهن تر دیده شود.
صورت قلبی شکل: کانتور را در قسمت شقیقه ها، بینی، زیر استخوان گونه و چانه بزنید.
صورت مستطیلی: کانتور را در بالای پیشانی، شقیقه ها، بینی، گونه، خط اطراف فک و چانه انجام دهید.

از کانسیلر استیکی دوسه شماره rd6، برای کانتورینگ صورتتان می توانید استفاده کنید.

کوچک کردن بینی با کانتورینگ: قبل از شروع کار صورت خود را با شوینده مورد نظرتان پاکسازی کنید. سپس مقداری کرم مرطوب کننده یا کرم پودر به پوست صورتتان بزنید. با قلم کانتورینگ در دو طرف استخوان بینی تان، خطی مستقیم از زیر ابرو تا پره های بینی بکشید. مقدار کمی از سایه تیره را نیز زیر نوک بینی بزنید. خطوط کشیده شده را با استفاده از قلمو به طور کامل محو کنید. با استفاده از مداد هایلایت یک خط پهن روی استخوان بینی تان بکشید. با پد مخصوص آن را روی بینی خود پخش کنید.

برجسته سازی گونه با کانتورینگ: با استفاده از یک کرم پودر مات رنگ پوست صورت خود را یکنواخت کنید. اندازه طبیعی و خوب برای برجسته سازی گونه از قسمت خط رویش مو در کنار گوش تا استخوان گونه می باشد. کانسیلر استیکی را با ضربه هایی تند و محکم در قسمت ذکر شده بزنید. حال با براشی نرم و حجیم مقداری رژگونه را در قسمت سیب گونه بزنید. با اضافه کردن مقدار کمی هایلایتر نیز می توانید به جذابیت گونه های خود بیفزایید.

یکی از مهمترین نکته های کانتورینگ استفاده از براشی است که سری محکم و سفت داشته باشد که رنگ ها را به خوبی ترکیب و روی صورت پخش می کند.
در انتخاب رنگ برای طبیعی تر کردن کانتور بهتر است کانتورینگ، دو یا سه درجه از رنگ پوستتان تیره تر باشد.